Podłogi Świata

  • 1
  • 2

Deska podłogowa lita

Panmar
Wiśniewski

Deski podłogowe: dąb, jesion, drewno egzotyczne.

Deski podłogowe
Deski podłogowe
Deski podłogowe


W Salonie Podłogi Świata można znaleźć szeroką ofertę desek litych gotowych (olejowoskowanych lub lakierowanych), a także desek surowych. Jak twierdzą znawcy i miłośnicy drewna, jedyną w swoim rodzaju kolorystykę, rysunek i układ słoi, można w pełni podziwiać tylko i wyłącznie na największych elementach podłogowych - na deskach.
W naszej ofercie deski jesionowe, dębowe, drewno egzotyczne.

Co to jest deska podłogowa?

Deska podłogowa jest produktem naturalnym, wykorzystywanym jako okładzina tworząca posadzkę drewnianą. Na deskach, czyli największych elementach podłogowych możemy w pełni podziwiać jedyną, niepowtarzalną kolorystykę, rysunek i układ słoi tak jak niepowtarzające się linie papilarne człowieka lub tęczówki oka. Deska podłogowa występuje w formie litej lub warstwowej (dwuwarstwowej, wielowarstwowej). Należy jednak pamiętać, że decydując się na zastosowanie deski podłogowej musimy stosować się do wielu wymagań. Klej użyty do montażu musi spełniać wymagania związane z odpornością na ścinanie. Należy też przestrzegać rygorystycznych parametrów wilgotności.

Deska podłogowa lita, czyli podłoga z duszą

Podłoga lita, to produkt tradycyjny, który wybieramy świadomie. Jej urokiem jest to, że może pojawić się pęknięcie, szpara, obluzować sęk. Podłoga z deski litej jest żywym elementem, który absorbuje wilgoć i ją oddaje, czyli po prostu pracuje. Dla zmniejszenia pracy podłogi, ale też własnego zdrowia, musimy dbać o poziom wilgotności w powietrzu, który powinien wynosić między 40 a 60%. Dlatego warto pomyśleć o używaniu nawilżaczy w okresie zimowym.

Deski podłogowe przez nas sprzedawane

Posiadamy deski podłogowe dębowe, jesionowe, jak również z różnych gatunków drewna egzotycznego. Wielu producentów oferuje różne obróbki: szlifowanie, heblowanie, szczotkowanie, młotkowanie, piaskowanie itp.

Do wyboru macie Państwo podłogi w postaci gotowej do montażu, przeszlifowane i pokryte lakierem lub olejowoskiem, które nie wymagają cyklinowania ani dodatkowego wykończenia. Taką podłogę można już użytkować kilkanaście godzin po montażu.

W naszej ofercie znajdują się również deski w formie surowej, które na życzenie klienta możemy pokryć dowolną warstwą zabezpieczającą (lakierem lub olejowoskiem)

W naszej ofercie występują również deski podłogowe poddane obróbce termicznej. Deski termowane wypalane w specjalnej komorze, w temperaturze bliskiej zapłonu drewna, przez co uzyskujemy zmianę koloru deski podłogowej. Thermo drewno - jest twardsze i stabilniejsze (odporniejsze na skurcze).

Deski podłogowe
Deski podłogowe
Deski podłogowe

Klasy drewna:

Różni producenci mają różne nazwy na określenie klasy drewna. Ze względu na naturalne wzory drewna można podzielić je na: select, nature, rustical/antique i robust. Klasy nie definiują jakości drewna, a jedynie charakteryzują wygląd deski (np. liczbę sęków, przebarwienia). Więcej o klasach drewna przeczytasz tutaj (pytanie nr 14)

NASZA RADA!

Przed wyborem materiału na podłogę zastanówcie się Państwo, jaki macie charakter domu. Do nowoczesnego mieszkania nie dobierajcie podłogi stylizowanej na starą. Nie radzimy więc wybierać drewna z klasy Rustical / Antique. I na odwrót: do mieszkania o antycznym wnętrzu - podłogi nowoczesnej. W tym przypadku najlepiej wkomponuje się podłoga z klasy Rustical / Antique lub Robust.

Wymiary desek:

W naszej ofercie znajdziecie Państwo deski w różnych rozmiarach. Ich wymiary są zależne od producenta. Posiadamy deski o szerokości od 9 cm do 26 cm; mix długości od 30 cm do 260 cm i grubości od 16 mm do 22 mm. Istotne znaczenie ma grubość deski, gdyż należy ją dostosować do grubości innych elementów wykończenia pomieszczenia: kamienia lub ceramiki.

Najładniej prezentuje się podłoga wykonana z szerokich desek. Widać na nich układ słoi, sęków. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że drewno absorbuje wilgoć, toteż przy wzroście wilgotności powietrza deska podłogowa poszerza się. Szerokie deski mogą więc ulec wypaczeniu. Węższa deska jest mniej narażona na pracę i lepiej zachowuje się podczas użytkowania.

Sposoby montażu desek podłogowych:

Dawniej montaż desek podłogowych odbywał się głownie na legarach. Ten rodzaj montażu wymagał od desek podłogowych grubości 28-32 mm, jak również musiały być jednolitej długości (raczej długie).

Obecnie na rynku oferowane są deski podłogowe o dużo mniejszej grubości (od 11 mm do 22 mm) i w mixie długościowym (od 30 cm do 240 cm), dlatego bardziej wskazane są inne rodzaje montażu.

Montaż deski podłogowej odbywa się przez przyklejenie do podłoża, np. na podkład cementowy, płytę OSB lub na istniejące podłoże (stary parkiet, płytkę ceramiczną, itp.).

Deski podłogowe układa się na tzw. okrętówkę. Deski o nieregularnej długości układane są równolegle.

Zazwyczaj kierunek układania desek podłogowych prowadzony jest od drzwi do okna, przez co uzyskujemy wrażenie optycznego wydłużenia pomieszczenia.

W przypadku montażu deski podłogowej posiadającej zamki spinające deski, możliwy jest montaż przy użyciu kleju zespalającego deskę z podłożem lub w wariancie montażu podłogi na pływająco, tzn. przy użyciu folii paraizolacyjnej i podkładu wygłuszającego.

Cechy montażu deski podłogowej klejonej do podłoża:

  • niewystępowanie pustki pod deską podłogową, dzięki czemu zyskujemy lepsze wyciszenie;
  • podłoga przyklejona nie daje możliwości gromadzenia się pyłków kurzu, które w trakcie użytkowania mogą być wydmuchiwane podczas drgań podłogi,
  • przyklejona podłoga dużo lepiej zachowuje się podczas renowacji przez cyklinowanie- po kilku latach użytkowania.
  • rygorystycznie muszą być spełnione odpowiednie parametry podłoża. Należy wziąć pod uwagę fakt, że przed przyklejeniem deski podłogowej do podłoża, podłoże bezwzględnie musi spełniać parametry wilgotności: tzn. przy podkładach cementowych poniżej 2% , a przy podkładach antyrhydowych poniżej 0,5%.


Wytrzymałość podłoża na badanie PressoMessem powinno wynosić nie mniej niż 0,8 do 1,5 kN (kiloniutona).

Ciekawostka 1.

Obecnie tak modne na zachodzie, deski dębowe „second hand” produkuje się używając ręcznych metod postarzania. Imituje się w ten sposób działanie korników, uderzeń mechanicznych. Naśladuje się sinienie drewna a nawet porosty.

Ciekawostka 2.

Deski podłogowe podlegają obecnie takiej samej obróbce termicznej jak parkiet. Dodatkowo aby uniknąć przykrych niespodzianek z tytułu tzw. „pracy masywu”, stosuje się powszechnie specjalne poliuretanowe, sprężyste kleje. Najznamienitsi producenci oferują różne kleje do różnych gatunków drewna i długości podłóg drewnianych.

Ciekawostka 3.

Materiał do produkcji desek podłogowych pozyskiwany jest z lasów certyfikowanych, w których przyrost drewna jest większy niż wycinka.

Ciekawostka 4.

Podłoga drewniana dzięki swoim właściwością doskonale wygłusza pomieszczenia, co dobrze wpływa także na akustykę wnętrz. Jej parametry sprawiają, że jest doskonałym izolatorem cieplnym, dlatego nie stosujemy jej przy ogrzewaniu podłogowym.