Czy cena gra role- czyli jak dobrze wybrać panel laminowany

Bardzo często spotykamy się z pytaniem „ Jaka jest różnica między Państwa produktem a tym z marketu? „

Ciekawość klienta jest oczywiście uzasadniona, biorąc pod uwagę to, że na niektórych produktach mamy kilkadziesiąt procent różnicy. Odpowiedź jest tu bardzo prosta- materiał z którego dany produkt został zrobiony. 

Weźmy pod lupę panel laminowany

Zacznijmy od gamy dekorów. W produktach marketowych gama jest znacznie mniejsza niż u wysokiej klasy producentów. Gracze jak Pergoter Hurne, Faus oferują szeroki przekrój wzorów takie jak drewno , kamień, beton czy płytki ceramiczne. Do tego dochodzą różne wielkości poszczególnych paneli, wykończenie krawędzi oraz faktura wierzchnia.Wszystko po to aby jak najbardziej odwzorować prawdziwy surowiec. Taki przekrój rozwiązań jest ciężki do znalezienia w marketach. 

Kolejną najważniejszą różnicą jest gęstość płyty panelu laminowanego. Większość paneli ma płyty HDF co już na początku daje wyższą jakość produktu. O tym należy pamiętać bo zasada jest bardzo prosta- im gęściej tym lepiej. Przekłada się to przede wszystkim na sztywność, twardość i pęczliwość.  

W droższych panelach płyta HDF ma bardzo wysoką gęstość i bazuje na europejskim drewnie co daje przewagę nad marketami. Tamtejsze produkty najczęściej mają półprodukty z Chin co jest bezpośrednio powiązane z jakością. Dla przykładu średnia gęstość HDF dla marketów to 450 kg/m³, bardzo dobry panel ma 800-900kg/m³. 

Następnym zagadnieniem jest klasa ścieralności i klasa użyteczności. Musimy zwrócić uwagę na oznaczenia etykiet. Klasa ścieralności AC4, AC5, AC6 świadczy o tym, że panel jest dobrej jakości. Oczywiście im wyższa cyfra tym lepiej. Z kolei klasa użyteczności powinna być na poziomie 23, 32, 33. Pierwsza cyfra oznacza rodzaj pomieszczenia ( 2- dom, 3- budynek publiczny), druga zaś intensywność użytkowania( 1- mała, 2- średnia, 3- duża). Zależność jest bardzo prosta- niskie cyfry, niska jakość.

Idąc dalej tropem jakości półproduktów nie zapominajmy o zamkach. Jak wiemy panel laminowany przeważnie układamy na „Click”, a więc jakość zatrzasku jest piekielnie ważna. Jeżeli będzie on wykonany z niskiej jakości materiału to naturalnie jego trwałość nie zachwyci, a panel pod wpływem pracy będzie się rozłaził, a zamek może pękać. 

Przy produktach wysokiej klasy takiego problemu już nie ma. Co więcej dobrze zrobiony i zabezpieczony zamek chroni naszą podłogę przed dostawaniem się wilgoci! Doskonałym przykładem jest firma Pergo, która oferuje zamki 5G dodatkowo pokryte woskiem. Dają one szczelność przed brudem i wodą. 

Ostatnią bardzo ważną rzeczą są certyfikaty i normy- bezpieczeństwo połączone z ekologią. Dobrze jest zwrócić uwagę na to czy produkty są wykonane z surowców ponownie przetworzonych, czy spełniają europejskie normy jakości oraz czy mają właściwości antybakteryjne i antystatyczne. 

Warto uzbroić się w wiedzę przed zakupem paneli, z pewnością oszczędzi nam to czasu, pieniędzy i nerwów w przyszłości. Zapraszamy do naszego salonu w celu sprawdzenia oferty i profesjonalnej konsultacji.   

 

 

 

 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.