Drewno w lakierze czy oleju- co wybrać?

Wybierając podłogę drewnianą poza rodzajem drewna, klasą deski i sposobem ułożenia musimy wybrać sposób wykończenia. Wyróżniamy takie sposoby jak:

1. Lakier

2. Olej/ Olejowosk

Poszczególne sposoby wpływają na finalny wygląd podłogi, ale przede wszystkim na jej użytkowość i sposób zużycia. 

 

Podłoga olejowana charakteryzuje się przede wszystkim lepszym podkreśleniem charakteru drewna i bardziej uwydatnia kolor. Przy okazji pozostawia nam naturalną fakturę co przekłada się na większą przyczepność. Dzieje się tak ponieważ olej lub olejowosk wnika w strukturę surowca i nie tworzy warstwy wierzchniej( tzw. filmu).

Kolejnymi zaletami są:

  • Odporność na wilgoć- drewno lepiej ją wchłania i oddaje w zależności od parametrów powietrza.
  • Delikatne rysy są mniej zauważalne, a punktowe zniszczenia mechaniczne jesteśmy w stanie naprawić we własnym zakresie bez konieczności cyklinowania.
  • Olej i olejowosk lepiej oddaje ciepło, więc poleca się ten sposób podgrzewanie podłogowe
  • Wykończenie olejem lub olejowoskiem jest bardziej ekologiczne z uwagi na naturalne składniki. Zyskuje na tym również nasze zdrowie. 

A jakie mamy wady?

Na szczęście nie ma ich za wiele. Przede wszystkim deska wykończona olejem lub olejowoskiem wymaga częstej renowacji. Minimum raz w roku należy odświeżyć podłogę nową warstwą oleju lub olejowosku( można to zrobić samemu) 

Należy również pamiętać o poprawnej pielęgnacji i czyszczeniu. Aby nie zmywać warstwy wierzchniej powinniśmy używać specjalnych płynów to mycia. Warto też zaznaczyć, że deska wykończona olejem lub olejowoskiem łatwiej przyjmuję plamy, zwłaszcza płyny- wino, herbata, kawa. 

 

A jak w przypadku deski lakierowanej?

Pokrywając podłogę lakierem możemy wybrać jego rodzaj- mat, półmat, połysk. Dzięki temu nie zawsze nasze drewno musi się błyszczeć. Z jednej strony możemy uwydatnić kolor i usłojenie, z drugiej jednak trzeba uważać żeby naniesiona powłoka nie zmieniła nam barwy deski. 

Do zalet podłogi lakierowanej należą:

  • Twarda i wytrzymała powłoka -  odporna na mniejsze zarysowania oraz zabrudzenia
  • Łatwa konserwacja- wystarczy odpowiedni płyn i możemy w łatwy sposób zadbać o powłokę deski 
  • Odnawianie podłogi najwcześniej po kliku latach użytkowania

A jakie mamy wady?

  • Przy większych zarysowaniach nie mamy możliwości punktowej renowacji. Jedynym sposobem usunięcia rys jest cyklinowanie. Wykonujemy je co 8-10 lat. 
  • Decydując się na podłogę lakierowaną szczotkowaną musimy pamiętać o tym, że jest ona mniej odporna na zabrudzenia. Dodatkowo jeżeli postanowimy ją scyklinować to efekt „szczotki” zniknie. 
  • Musimy pamiętać o stosowaniu odpowiednich preparatów do pielęgnacji i mycia. Używając niskiej jakości środków możemy niszczyć powłokę i zmniejszać jej trwałość. 

 

Na końcu porównajmy ceny. Prawdę mówiąc to ciężko stwierdzić, które wykończenie jest droższe. Wszystko zależy od danego producenta, rodzaju deski i jej klasy. Kupując produkt gotowy( polakierowany lub poolejowany fabrycznie) różnica najczęściej wynosi między 5-10zł /m2. Mając deskę olejowaną musimy odnawiać ją cyklicznie a więc generuje nam to koszt zakupu oleju (minimum  raz w roku)- około 10zł/m2. Z kolei jeżeli kładziemy nowy lakier to musimy się liczyć z kosztem cyklinowania i odnowienia. Przy czym robimy to raz na kilka czy kilkanaście lat. 

Przed zakupem warto rozpatrzeć wszystkie za i przeciw. Pamiętajmy też, ze jest to produkt naturalny więc mimo wszystko musimy o niego sumiennie dbać. 

Po więcej porad zapraszamy do naszego salonu. Zapraszamy również do skorzystania z naszych fachowców, którzy z pewnością pomogą w ułożeniu i odnowieniu każdej podłogi. 

 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.