Linoleum to przeżytek- czas na winyl!

 Utarło się, że podłoga winylowa nie różni się praktycznie niczym od znanego wszystkim linoleum. Co prawda linoleum zostało zastąpione wykładziną PVC, jednak stara nazwa mocno się u nas zakorzeniła. Faktem jest, że panele LVT i PVC wykonane są z polichlorku winylu, są ciche, ciepłe, dają poczucie miękkości pod stopami oraz są w pełni wodoodporne jednak jakością i użytkowością znacząco od siebie odbiegają. 
Chcielibyśmy przedstawić kilka różnic i podobieństw tych dwóch produktów.

 Współczesny winyl kupujemy w formie panelu lub płytki- w skrócie LVT( Luxury Vinyl Tiles). Jest to produkt ekskluzywny i ma na celu imitację struktury i wyglądu podłóg z drewna lub kamienia. Forma ta pozwala na układanie podłogi na różnych powierzchniach z wyborem sposobu montażu. Przysłowiowe linoleum dostarczane jest w rolce, którą rozwijamy na posadzkę. Wada takiego rozwiązania? Jeżeli chcemy, aby podłoga była stabilna musimy ją przykleić, co wiąże się z super równą powierzchnią. Nie mamy możliwości przykrycia na przykład starych płytek czy parkietu.

 Kolejną kwestią jest trwałość. Mamy tu na myśli tzw. warstwę ścieralności. Grubość warstwy wierzchniej liderów rynku LVT jest na poziomie 0,55-0,7 mm. Wykładziny PVC z rolki mają około 0,2 mm. Przekłada się to oczywiście na zużycie produktu, co w dłuższej perspektywie czasu może wiązać się z szybszą wymianą podłogi a więc kosztami. Co więcej wykładziny PVC mają średnio 5 lat gwarancji. Jest to 3/4 razy mniej niż panel LVT.

 Warto też zwrócić uwagę na skład chemiczny wybieranego produktu. Dla przykładu firma Pergo jako jeden z liderów rynku LVT szczyci się zerową szkodliwością na zdrowie użytkowników. Związane jest to z wyeliminowaniem takich związków jak ftaleny, plastyfikatory i stabilizatory. Niestety nie wszystkie produkty PVC z rolki mają podobny skład chemiczny. Warto więc zwrócić uwagę na normy i certyfikaty przed zakupem. 

 

Mamy nadzieje, że rozwialiśmy wątpliwości związane z wyborem podłóg winylowych. Po jeszcze większą dawkę wiedzy zapraszamy do naszego salonu przy ul. Rusałka 6! 

 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.