Filmy

Ogrzewanie podłogowe

Nie ma przeciwskazań, aby przy podłodze drewnianej stosować ogrzewanie podłogowe. Zalecamy jednak stosowanie jak najcieńszej warstwy drewna wybranych gatunków, w tym przypadku dobrze sprawdzą się podłogi warstwowe. Można też zastosować panele laminowane (w tym przypadku należy stosować specjalną matę z przeznaczeniem do ogrzewania podłogowego). Najważniejsze przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, jest odpowiedni rozruch ogrzewania. Przed ułożeniem podłogi należy zadbać o wygrzanie podkładu cementowego.

Zwiększając temperaturę o jeden stopień na dzień w okresie jednego tygodnia. Maksymalna temperatura ogrzewania przy podłodze drewnianej to 27 stopni. Po tygodniu utrzymywania górnej temperatury odwracamy proces i zmniejszamy temperaturę o jeden stopień dziennie do wygaszenia ogrzewania.

Każdorazowo przed rozpoczęciem grzania w okresie zimowym temperaturę należy podnosić stopniowo, bez gwałtownych skoków. Gwałtowny wzrost temperatury możne bowiem wpłynąć niekorzystnie na okładzinę drewnianą (w skrajnych przypadkach może powodować uszkodzenie klepek). Należy pamiętać, że drewno jest materiałem higroskopijnym i może szczelinować. Aby uniknąć tego zjawiska, należy dbać o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach z podłogą drewnianą, który powinien wynosić w granicach 45-60 procent.

Podłoża cementowe

Wykonanie podłoża cementowego poprzedza ustalenie wartości posadzki. Mieszanka posadzki zawiera uplastyczniacze, które zwiększają jej elastyczność. Mieszanka nakładana jest w dwóch warstwach pomiędzy którymi umieszczana jest stalowa siatka, dzięki czemu posadzka jest odporna na pęknięcia i zarysowania. Powierzchnia wyrównywana jest i zacierana mechanicznie co zwiększa jej wytrzymałość.

Pomiar wilgotności posadzki

Parametr wilgotności jest niezwykle ważny w przypadku podłóg drewnianych. Wilgotność podłoża powinna wynosić 2 % w przypadku podkładów cementowych i 1,2% w przypadku posadzki anhydrytowej. Drewno także powinno spełniać parametr wilgotności, który nie powinien przekraczać 9%+-2%. Takie parametry gwarantują odpowiednie właściwości materiału i zapobiegają odkształceniom. Należy pamiętać o odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu z parkietem. Powinno oscylować w granicach 45-60%.

Gruntowanie posadzki

Gruntowanie posadzki wykonuje się w celu wzmocnienia podłoża. By położony grunt dobrze związał i wspomógł działanie kleju należy dokładni odkurzyć posadzkę. Parkiet może być układany już dzień po nałożeniu gruntu.

Układanie parkietu

Parkiet jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych na wierzchnią warstwę wykończenia podłogi. Cały czas jest w modzie i ma wiele zalet w stosunku do nowoczesnych materiałów. Parkiet charakteryzuje się dużą trwałością, nieprzeciętną estetyką i znakomitymi właściwościami termicznymi. Aby jednak parkiet spełniał wszystkie wymagania musi zostać odpowiednio położony. Podłogę ułożoną z parkietu będzie można okresowo odnawiać.

Parkiet zazwyczaj montujemy do podłoża na klej, dlatego bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedniej posadzki. Od tego etapu zależy powodzenie całego procesu. Przede wszystkim podłoże musi spełniać wymagania związane z wytrzymałością na zrywanie. Ważne są także parametry wilgotności. W przypadku podłoża pod podłogę drewnianą wilgotność nie może przekraczać 2% (posadzka betonowa) i 1,2% w przypadku posadzki anhydrytowej. Powierzchnia musi być także równa, a dopuszczalne odchylenie według norm wynosi na odcinku 2 metrów nie więcej niż 2 mm.

Cyklinowanie podłogi

Cyklinowanie często poprzedza renowacje zniszczonych podłóg. Cyklinowanie rozpoczyna się od papieru o znacznej granulacji, a wraz z kolejnymi etapami cyklinowania wykorzystuje się papier o coraz drobniejszej granulacji. Dobór granulacji papieru zależy od tego czy cyklinowana podłoga jest nowa czy stara.

Lakierowanie podłogi

Zanim nałożymy warstwę lakieru możemy zastosować podkład, który pozwala zmniejszyć ilość użytego lakieru i zwiększa intensywność koloru podłogi. W przypadku gdy zależy nam na zachowaniu jasnego koloru podłogi rezygnujemy z użycia podkładu. Lakierując podłogę bez podkładu warstwę lakieru nakładamy trzykrotnie, a w przypadku stosowaniu podkładu dwukrotnie.

Żelowanie podłogi

Żelowanie podłogi ma na celu ochronę podłogi przed wilgocią oraz wypełnienie powstałych nierówności i szczelin. Po wyschnięciu żelu można wykonać ostatnie lakierowanie. Efektem jest nieskazitelnie gładka podłoga.

Olejowanie podłogi

Olejowanie podłogi wykonujemy w przypadku podłóg z drewna egzotycznego oraz w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności. Olej OSMO wcierany jest w drewno szlifierko - polerką. Użytkowanie pomieszczenia jest możliwe po upływie 14 dni od wykonanych prac.

Montaż podłogi sportowej

Montaż podłogi sportowej w sali gimnastycznej w Zespole Szkół Zawodowych nr. 1 w Bychawie.
Ułożenie parkietu na slepej podłodze i, wykończonego lakierem antypoślizgowym, zalecanym na hale sportowe.

Poradnik

Poradnik

W niniejszym zestawieniu znajdziecie Państwo mnóstwo cennych informacji, które pomogą Wam poczuć się bezpiecznie i komfortowo w trakcie realizowania inwestycji związanych z wykonywaniem podłóg. Zawartość ta została zebrana na podstawie obserwacji zdarzeń w bieżącej działalności naszego 300 metrowego salonu i firm współpracujących.

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.